top of page

Atrakcje

WDA

Wygodna, malownicza, bezpieczna, jedna z najdłuższych tras wodnych Pomorza.

Przecina wielkie jezioro, wielki zalew i wielkie bory, niosąc ustronnymi zakątkami Kaszub i Kociewia.

Wielbiciele zamków, katedr i muzeów będą mieli dużo wolnego czasu, bo poza Świeciem nie ma tu co zwiedzać. Za to miłośnicy natury muszą mieć oczy szeroko otwarte, by nie przeoczyć cudów przyrody.

Wda jest obok Piławy – najbardziej „zabobrzoną” rzeką spławną w Polsce i to właśnie te skądinąd sympatyczne gryzonie są największym utrapieniem podczas przeprawy, bo hałasują po nocach i budują tamy.Wda jest lewym dopływem Wisły, do której uchodzi za Świeciem. Spośród jej ośmiu większych dopływów szlakami kajakowymi są Trzebiocha, Niechwaszcz, Kałębnica, Święta Struga i Prusina.

Wdą pływa się masowo od kwietnia do września. W przeciwieństwie do innych rzek nadaje się ona na przeprawę w czasie suszy, kiedy niższy poziom wody ułatwia przepływanie pod niskimi kładkami oraz mostkami, a kanałem Wdy kierowana jest większość wód rzeki. Wdą da się płynąć niemal od samego początku, od Jeziora Wieckiego (195 km), jednak niemal wszystkie spływy zaczynają się w miejscowości Lipusz, a większość kończy w Tleniu. Ów szlak „podstawowy” można przebyć najszybciej w ciągu siedmiu dni – dotarcie do Świecia zajmie kolejne dwa dni.

BRDA

Brda uważana jest za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce i Europie.

Znaczna różnica wzniesień miedzy źródłem a ujściem do Wisły, sprawia że Brda posiada bystry nurt. Niezwykle urozmaicony, kręty bieg rzeki, rozległe lasy, malownicze jeziora, pierwotna przyroda i liczne boczne szlaki od lat ściągają na nią wielu kajakarzy. Rzeka dostępna jest dla kajaków na długości 233 km.

Przed ujściem do jeziora Szczytno,Brda meandruje w liczącym ok. 300 lat bukowym lesie, stanowiącym rezerwat przyrody.

Atrakcją środkowego odcinka są przede wszystkim malownicze jeziora (m.in. Szczytno, Charzykowskie, Długie, Łąckie).
Minąwszy wieś Rytel, Brda płynie wśród sosnowych lasów Borów Tucholskich, stopniowo pogłębiającą się doliną, tworząc w okolicy Tucholi malowniczy przełom z licznymi bystrzami. Przełom ten, zwanym Piekiełkiem, stanowi rezerwat przyrody.

Przełom kończy najpiękniejsze i największe na szlaku Brdy, Jezioro Koronowskie, o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej, z licznymi, głębokimi zatokami, otoczone niemal ze wszystkich stron lasami. Gościnne brzegi Brdy o suchym, piaszczystym podłożu, są łatwo dostępne od strony wody. Biwakować można na wielu urokliwych polanach, wśród starych lasów. Poza małymi polankami, nadającymi się idealnie dla małych grup kajakarzy, występuje wiele zagospodarowanych pól biwakowych.

bottom of page